Чи легко знайти діючу ставку місцевих податків для підприємця?

загрузка...

Картинки по запросу Чи легко знайти діючу ставку місцевих податків для підприємця?

Після звернення до мене підприємців по питанню діючих ставок місцевих податків та платежів спробувала сама знайти інформацію в інтернеті без сторонньої допомоги. Швидко та без втрат власного часу не вийшло… навіть з використанням IT-технологій…

Вийшло тільки за допомогою працівника міської ради та за сприяння працівника податкової інспекції. На це витрачено багато свого дорогоцінного часу та робочого часу державних службовців… Електронний сервіс щодо інформації для бізнесу бажає бути кращим, щоб не відвідувати державні установи та не витрачати час на телефонні дзвінки.

Поясню на прикладі першої та другої групи платників єдиного податку. Відповідно ст.10,12,293 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями та ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» органи місцевого самоврядування приймають розміри ставок по місцевих податках та платежах.

Єдиний податок належить до місцевих податків, тому, сільські, селищні, міські ради в межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення ставок єдиного податку в межах, визначених в Податковому кодексі та оприлюднюють дані рішення в засобах масової інформації, так як дана інформація є публічною.

Згідно з Законом України «Про доступ до публічної інформації», публічною є відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень.

Рішення по встановленню ставки єдиного податку на 2017 рік по м.Коростеню було прийняте 23.06.2016 року (дотримано вимоги законодавства – щорічно за 6 місяців до початку нового календарного року) та було оприлюднене на сайті м.Коростеня. Рішення прийнято та оприлюднене, але спробуйте самі, як підприємець-єдинник, знайти свою ставку без вищевказаної дати…

Швидко не вийде серед багаточисленних ріщень знайти потрібне. Спочатку заходимо на офіційний сайт міста Коростень, там зліва є виділене червоним кольором «Доступ до публічної інформації…»

Далі слідуємо також по напису червоного кольору та шукаємо потрібне рішення: Ознайомитись з рішеннями міської ради можна тут

Якщо швидко знайшли потрібне по моїй підказці, то ви легко орієнтуєтеся в «морі» прийнятих рішень. Крім вищевказаної інформації позитивом для бізнесу є розміщення актуальної інформації від Коростенської ОДПІ (зліва на основній сторінці офіційного сайту міста Коростеня: державні органи влади/Коростенська об’єднана державна податкова інспекція/Новини).

Там є доступна інформація для платників від 04.01.2017 Особливості нарахування з 01.01.2017 єдиного податку для платників першої та другої груп , а саме: «Коростенська ОДПІ повідомляє, що Законом України від 20.12.2016 №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» (далі – Закон №1791), внесені зміни, зокрема, до порядку встановлення ставок єдиного податку для платників першої групи.

До 01.01.2017 для платників єдиного податку першої та другої груп, ставки єдиного податку встановлювались у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Відповідно до змін, внесених Законом №1791, ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Отже, з 01.01.2017 ставки єдиного податку розраховуються:

  • для єдинників першої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, установленого законом на 1 січня податкового (звітного) року;
  •  для єдинників другої групи – у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, установленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Таким чином, відповідно до нової редакції пункту 293.2 статті 293 Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом №1791, з 2017 року фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними та міськими радами для фізичних осіб – підприємців, які провадять господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:

1) для першої групи платників єдиного податку – у межах до 10% розміру прожиткового мінімуму (до 160 грн. = 1600 грн. х 10%);

2) для другої групи платників єдиного податку – у межах до 20% розміру мінімальної заробітної плати (до 640 грн. = 3200 грн. х 20%)» .

Це корисна інформація для платників від Коростенської ОДПІ. Звертаю увагу платників, що ставка єдинників першої групи «прив’язана» до розміру прожиткового мінімуму на 1 січня, а ставка єдинників другої групи — до розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня.

Все зрозуміло. Йдемо далі. 23 лютого 2017 року на засіданні 12 сесії депутатами було прийнято рішення №556 (в дію вводиться з 01.01.2017 року) про внесення змін до раніше прийнятого рішення щодо ставок єдиного податку на території м.Коростень на 2017 рік, а саме:

  • для першої групи платників єдиного податку-10 % від прожиткового мінімуму працездатних осіб на 1 січня звітного року ( це 160 грн. = 1600 грн. х 10%)
  • для другої групи платників єдиного податку-10 % від розміру мінімальної заробітної плати на 1 січня звітного року (це 320 грн.=3200 грн.х 10%).

Для підприємців це добре. Зменшена ставка платників єдиного податку другої групи в два рази, враховуючи значне навантаження по єдиному соціальному внеску з 1 січня. Про дані зміни увага платників єдиного податку не акцентувалася, але є повідомлення про семінари (23 та 28 березня 2017 року), де надіюсь, будуть озвучені дані зміни. Це все по місту Коростеню. Такий «довгий шлях» самостійного пізнання ставки єдиного податку для підприємця міста Коростень, лише одного податку, а як щодо інших…

А як щодо інших міст та сіл області, якщо підприємець проводить діяльність в різних селах чи містах? Спробуйте самі пошукати заради цікавості, чи легко зорієнтуватися. По місту Новоград-Волинський на офіційному сайті Новоград-Волинської міської ради знайшла 34 документ в грудні 2016 року, де ставки по єдиному податку не вказані, а внесено зміни до положення у додаток до рішення міської ради від 22.12.11року??? № 188, а рішення січня, травня, жовтня 2016 року та січня 2017 року зовсім не оприлюднені…

Тобто, якщо ставки по єдиному податку щорічно не приймалися та не були оприлюднені органом місцевого самоврядування, то підприємці мали право платити по мінімуму згідно Податкового кодексу!.. А що, як треба взнати ставку єдиного податку по сільських радах? Спробуйте на сайті ДФС України на основній сторінці є інформація щодо рішень місцевих рад/Житомирська область/ м.Житомир (наприклад), то отримаєте інформацію не ставок 2017 року, а 29.11.2011 року – «свіжа інформація для платників»…

В період дії сучасних IT-технологій… з поданням E-декларацій… і т.д. Кожний повинен робити якісно свою справу: держслужбовець для платників, а підприємець розвивати свій бізнес для отримання прибутків та сплати податків, а не витрачати свій дорогоцінний час на пошуки того чи іншого нормативного акту, а якщо вже й шукати, то швидко та доступно. Ось такі сервіси для наповнювачів бюджету: податкове навантаження збільшується, сервіс зменшується.

Для надання дійсно сучасних електронних сервісів та інформації в допомогу платникам податків всім працівникам державних органів та органів місцевого самоврядування необхідно систематизувати інформацію для ознайомлення, постійно поновлюючи її на своїх сайтах, особливо в розділах, які стосуються наповнювачів державного та місцевого бюджетів.

Така публічна інформація повинна бути доступна кожному пересічному громадянину, спрощена до мінімуму її пошуку.

Ольга Огородник

Комментарии

Ваш адрес email не будет опубликован.