Цукровий діабет. Проблеми, діагностика, лікування, профілактика – поради лікарів

Цукровий діабет (ЦД) належить до числа найбільш поширених неінфекційних захворювань людини. Це важка прогресуюча хвороба, спричинена стійким підвищенням рівня глюкози у крові людини, що може виникнути у будь – якому віці і продовжуватися протягом усього життя, і характеризується високим розвитком інвалідизуючих ускладнень здоров’я (інфаркт міокарду, інсульт, ниркова недостатність, гангрена нижніх кінцівок, сліпота).

20 грудня 2006 року ООН прийняла резолюцію №61/225 по діабету в якій визнала діабет неінфекційною епідемією. Розвиток ускладнень цієї хвороби обумовлює суттєве зниження якості життя людини, втрату працездатності, підвищення у 2-3 рази смертності хворих. По оцінках експертів Міжнародної діабетичної федерації приблизно 12% витрат на охорону здоров’я припадає на лікування цукрового діабету та його ускладнень.

Цукровий діабет має певну генетичну обумовленість і якщо такий діагноз в одного з батьків , то ймовірність появи діабету у дитини становить 25%.

Основними клінічними проявами ЦД є спрага, сухість в роті, почащене сечовипускання, сухість шкіри, втрата ваги. При перших симптомах потрібно звернутись до медичних працівників з метою обстеження, призначення лікування. За визначенням ВООЗ ЦД є глобальною медико-соціальною проблемою і боротьба з ним має бути пріоритетним завдання національної системи охорони здоров’я.

Оскільки значною мірою розвиток хвороби зумовлюється поширеністю надмірної маси тіла, ожиріння й відсутністю фізичної активності серед населення ВООЗ закликає подбати про умови для зменшення цих факторів ризику – забезпечити населення можливістю вибору здорового способу життя, а системі охорони здоров’я – умови для діагностики цукрового діабету та лікування таких хворих.

Щоб попередити захворювання та розвиток ускладнень:

І. Ведіть активний спосіб життя:

1. При кожній нагоді ходіть пішки;

2. Починайте з легких вправ поступово підвищуючи навантаження, наприклад, від повільної ходьби до швидкої;

3. Навчіться – чому-небудь новому: їздити на велосипеді, танцювати, грати в баскетбол

ІІ. Дотримуватись рекомендацій з харчування, що допоможе знизити вагу, покращити рівень глюкози і холестерину в крові і таким чином підтримувати у хорошому стані серце і судини:

Приймати їжу потрібно 3 рази на день в один і той же час (проміжки не більше 6 годин);

Обмежте вживання солодощів, цукру, солодких напоїв, кондитерських виробів, цукерок, варення, меду;

Обмежте вживання продуктів з високим вмістом жирів (смажені страви, картопля-фрі, випічка);

Вживайте більше продуктів багатих на клітковину (цільнозерновий хліб, крупи, бобові, нешліфований рис, овочі та фрукти);

Якщо ви відчуваєте спрагу, пийте «звичайну» воду.

Лікар ЗПСМ

Клименко М.М.

Головний лікар КНП «Коростенський районний ЦПМСД»

Бугайова Н.В.

З сайту Коростенської РДА

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.