Поради від юристів КримСОС: оформлення пенсій для переселенців

КримСОС розпочинає публікацію юридичних статей на різні актуальні проблеми. Ця стаття буде цікава тим, хто планує оформлення чи вже отримує пенсію.

З ПРАКТИКИ 

У серпні 2016 року до херсонського офісу «КримСОС» звернувся за допомогою переселенець з Луганська. У 50 років він почав оформлювати пенсію та йому було відмовлено, бо, начебто, не вистачало 8 місяців до необхідного стажу. Юристи КримСОС вивчили справу та помітили не зараховані півтора року роботи підземного стажу гірником на луганській шахті. Чоловіку допомогли скласти позов та супроводжували справу в суді для підтвердження того, що він дійсно працював у шахті. Після майже року судової тяганини, Юрію стаж зарахували та пенсію призначили.

«Ця проблема актуальна для усіх громадян. Правильно оформлена трудова книжка – вже достатня підстава для оформлення пенсії. Проте Пенсійний фонд вимагає виписки з архіву для підтвердження кожної позиції стажу. Переселенці не можуть привезти такі довідки з підприємств, що залишились на анексованих та непідконтрольних Україні територіях. Тому вимушені були вирішувати ситуацію через суд», – коментує Наталя Забутня, юрист херсонського офісу ГО «КримСОС».

ЩО РОБИТИ У СХОЖІЙ СИТУАЦІЇ?  

Якщо при оформленні пенсії у Вас чи Ваших знайомих виникли складнощі, пов’язані з внутрішнім переміщенням, телефонуйте юристам КримСОС на “гарячу лінію”:

Київ: (063) 073-16-19 (095) 031-53-97;

Львів: (050) 381-14-89, (067) 474-56-08;

Херсон: (095) 277-53-55;

Полтава: (095) 405-07-73; З

Запоріжжя: (067) 469-42-23;

консультація по Skype виключно для тих, хто знаходиться у Криму: krymsos_legal

ЗАГАЛЬНА ІНФОРМАЦІЯ ПО ОФРОРМЛЕННЮ ПЕНСІЙ  

Пенсія за віком призначається відповідно до Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 09.07.2003. Це закон зазнав численних змін, в тому числі, ті, які набули чинності 1 жовтня 2011 і після яких його стали називати «новим» пенсійним Законом.

Призначення та продовження виплат пенсій для тих громадян, які перемістилися з непідконтрольної території України, проводиться тільки за наявності довідки внутрішньо переміщених особи. Ця умова передбачена положеннями постанови Кабінету Міністрів України “Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам” від 8 червня 2016 р. № 365.

Звільнятися з роботи не треба 

Пенсія за віком призначається незалежно від того, працює майбутній пенсіонер або припинив роботу.

Подача документів для призначення пенсії 

Заяву про призначення пенсії майбутній пенсіонер подає особисто (або через законного представника, наприклад, за дорученням) до управління Пенсійного фонду України в районі (місті, районі у місті), де пенсіонер фактично перебуває (проживає).

У разі, якщо підготовлені не всі необхідні для призначення пенсії документи, то подають ті документи, які є, а інші – додатково у тримісячний строк з дня реєстрації заяви в Пенсійному фонді.

Для переселенців: управління Пенсійного фонду України складає та направляє до УСЗН списки переселенців, які звернулись за призначенням пенсій для розгляду на Комісії з питань призначення (відновлення) соціальних виплат ВПО. Комісія проводить обстеження матеріально побутових умов та підтверджують факту проживання пенсіонера на підконтрольній частині України.

Документи для призначення пенсії 

До заяви про призначення пенсії за віком подаються такі основні документи:

документ, що посвідчує особу;

довідка про присвоєння ідентифікаційного номера;

документи про стаж, для більшості – це трудова книжка.  З 1 січня 2004 року інформація про зайнятість людини надається підприємством до  Пенсійного фонду.

документи про місце проживання чи реєстрації особи (довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи);

виписка з системи персоніфікованого обліку (надається управління Пенсійного фонду України за місцем проживання (реєстрації) особи).

для переселенців з Криму: документ уповноваженого органу Російської Федерації про те, що особі не призначалась пенсія за місцем проживання на території Автономної Республіки Крим та м. Севастополя (для громадянам України, які проживають на зазначеній території)

Можуть знадобитися й інші документи для підтвердження трудового стажу. Наприклад, довідка з військкомату про проходження військової служби або диплом про закінчення ВУЗу. Докладніше про підтвердження стажу на сайті Пенсійного фонду.

Майбутній пенсіонер може, якщо йому це вигідно, надавати довідки про заробітну плату до 1 липня 2000 року. Дані про заробітну плату після 1 липня 2000 року (страхові внески до Пенсійного фонду) подавати не потрібно, вони вже є в базі даних Пенсійного фонду.  Велика кількість підприємств перереєструвалася на підконтрольній частині Україна, тому переселенець може звернутися з письмовим запитом до керівництва свого колишнього роботодавця. Інший варіант, звернення до архіву для отримання такої довідки (у випадку ліквідації підприємства), є мало ефективним, оскільки архіви залишилися на окупованій та непідконтрольній території.

У разі наявності особливого пільгового статусу, особа для одержання надбавок та компенсацій має додатково подати документи:

посвідчення учасника  бойових  дій  та  довідку  військового комісаріату про період  (періоди)  участі  у  бойових  діях;

про   перебування  на  утриманні  заявника  непрацездатних членів сім’ї (довідка з ЖЕКуза місцем проживання);

довідка медико-соціальної експертної комісії (МСЕК)   про   визнання   особи  інвалідом  унаслідок поранення, контузії, каліцтва, одержаних при захисті Батьківщини, тощо;

довідка МСЕК  про  визнання особи інвалідом по зору I групи;

посвідчення  учасника   ліквідації   наслідків   аварії  на ЧАЕС ;

та інші документи, що надають особливий пільговий статус громадянам.

Для переселенців: якщо не маєте трудової книжки (залишилася на підприємстві, знищена, зіпсована відмітками незаконних органів), потрібно надавати документи, що можуть підтвердити трудовий стаж. Наприклад,  довідки,  виписки  із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання. Якщо підприємство ліквідовано, відсутні архіви, неможливо отримати документи (наприклад, внаслідок проведення АТО) страховий стаж підтверджується показаннями не менше 2-х свідків, які  б  знали заявника по спільній з ним роботі та мали документи про свою роботу.

У випадку, коли людина не може надати документи та знайти своїх колишніх колег, необхідно звертатися до суду для підтвердження факту роботи на підприємстві та надати докази.

Термін подачі заяви про призначення пенсії

Щоб пенсія за віком була призначена з наступного дня після досягнення пенсійного віку, заяву на призначення пенсії слід подати до Пенсійного фонду не пізніше ніж через три місяці з дня досягнення пенсійного віку. Закон дозволяє також звернутися до настання пенсійного віку, але не раніше ніж за один місяць.

Пенсійний вік

З загальним правилом пенсійний вік для чоловіків становить 60 років, а для жінок – підвищення пенсійного віку відбувається не відразу, а поступово – до 1 квітня 2021 року – по півроку за кожен рік, починаючи з 1 жовтня 2011 року.

У 2017 році на пенсію жінки виходять в 58 років (ті, які народилися з 1 жовтня 1958 року до 31 березня 1959 року).

Компенсація жінкам

Жінкам, які народилися до 31 грудня 1961 року після виходу на пенсію встановлюється підвищення розміру основної пенсії в розмірі 2,5% за кожні шість місяців більш пізнього виходу на пенсію, починаючи з 55 років до досягнення ними 60-річного віку.

У випадку виходу на пенсію за віком на пільгових умовах і за вислугу років застосовуються інші вимоги, наприклад:

для працівників, зайнятих повний робочий день на підземних роботах, з особливо  шкідливими та особливо важкими умовами праці (за списком № 1) – після досягнення  50  років,

для працівників, зайнятихповний робочий день на інших роботах зі шкідливими та важкими умовами праці (за  списком  №  2) – після досягнення 55 років;

для працівників, зайнятих на роботах, виконання яких призводить до втрати професійної працездатності – після досягнення 50 років (для робітників і службовців авіації), не раніше досягнення 55  років (артисти театрально-концертних та інших закладів).

Детально ознайомитися з умовами нарахування такої пенсії можна в Законі України “Про пенсійне забезпечення” (положення зазначеного Закону  України застосовуються саме в частині визначення права на пенсію за    віком на пільгових умовах і за вислугу років).

Саме у разі призначенні таких пенсій у внутрішньо переміщених осіб виникають проблеми з підтвердженням страхового стажу, оскільки пенсія назначається за результатами атестації робочих місць. Об’єктивно, що проведення такої атестації не можливе внаслідок відсутності органів державної влади не непідконтрольних територіях Донецької та Луганської областей.

Необхідний страховий стаж

Обов’язковою умовою для призначення пенсій за віком за нормами згаданого Закону є наявність страхового стажу не менше п’ятнадцяти років на момент досягнення пенсійного віку.

Для пенсіонерів, які мають право на отримання пенсії за віком на пільгових умовах –  стажі  роботи  не  менше 25 років у чоловіків,  з  них  не  менше 10 років на зазначених роботах зі шкідливими умовами праці, і не менше  20  років  у  жінок.

Розмір пенсії за віком 

Розмір пенсії за віком залежить від тривалості роботи і заробітку. Формула розрахунку пенсії дивіться на сайті Пенсійного фонду в розділі “Пенсійний калькулятор”.

Мінімальний розмір пенсії 

Мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років страхового стажу та у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для непрацездатних громадян. Зараз це 3200 гривень.

Контакти Пенсійного фонду для довідок: 0-800-503-753, (044) 281-08-70, (044) 281-08-71.

Використана інформація: 

Закон України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” 9 липня 2003 року № 1058-IV.

Постанова Кабінету Міністрів України “Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній” від 12 серпня 1993 р. N 637.

Постанова Правління Пенсійного фонду України “Про внесення змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” від 07.07.2014  № 13-1

Офіційний сайт Пенсійного фонду України.

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.