Голови сільських рад району та міста Коростеня обговорювали за круглим столом переваги приєднання до міста

6 червня у Коростені відбулося засідання кругло столу «Нарада із сільськими головами Коростенського району щодо приєднання до міста обласного значення». Зокрема обговорювали переваги та недоліки приєднання сільський рад, які не увійшли до складу ОТГ, до міста Коростеня.

Відбулося засідання за участю голови Коростенської районної державної адміністрації Сергія Дмитрука, заступника голови Коростенської районної державної адміністрації Наталії Тертичної, міського голови м.Коростень Володимира Москаленка, директора Житомирського ЦРМС Василя Невмержицького, радника з децентралізації Житомирського ЦРМС Сергія Романовича, директора департаменту регіональних відносин Асоціації міст України Тетяни Кухарської, консультанта з питань бюджету Асоціації міст України Сергія Гаращука, голів Ушомирської і Горщиківської ОТГ, голів сільських рад Коростенського району.

Отже, процес добровільного об’єднання громад у Коростенському районі добігає до свого логічного завершення. Вже у липні цього року на черговій сесії обласної ради буде ухвалено та затверджено остаточний план-карту об’єднаних територіальних громад Житомирської області. У Коростенському районі вже створені і активно розвиваються 2 ОТГ і ще 27 сільських рад залишаються не приєднаними. Проте, сільські ради можуть об’єднуватися не лише одна з одною, а й приєднуватися до міст обласного значення. Варто зазначити, що чинним законодавством передбачено, що ініціатива приєднання до міста може надходити лише від сільської ради, а міська рада лише розглядати пропозиції.

Чимало жителів сільських рад району виявили бажання приєднуватися до великих міст через ряд фінансових, політичних та соціальних переваг: це і розширення фінансових ресурсів, вищий рівень послуг для населення, розвиток інфраструктури, можливість залучення інвестицій, можливість міжмуніципального співробітництва та реалізації спільних з містом проектів розвитку, підтримка з боку держави та міжнародних проектів у вигляді отримання субвенцій. Крім того, інтереси мешканців приєднаної до міста громади мають бути захищеними і представленими у міськвиконкомі, а голова сільської ради, яка приєднається гарантовано стане старостою і членом виконкому міської ради. Нагадаємо, що до міста може приєднатися та сільська або селищна рада, яка має з містом спільну географічну межу та інші в межах проектного плану. В ході приєднання міського голову не переобирають і перевибори депутатів міської ради не проводяться.

Механізм приєднання громад до міста проходить у декілька етапів:

  1. Ініціювання добровільного приєднання;
  2. Громадськ обговорення ініціативи на території сільської, селищної ради;
  3. Сільська, селищна рада приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання;
  4. Сільський, селищний голова надсилає пропозицію про добровільне приєднання до міста;
  5. Міська рада на черговій сесії приймає рішення про надання згоди на добровільне приєднання;
  6. Сільська,селищна рада готує проект рішення про добровільне приєднання;
  7. Сільська, селищна рада схвалює проект рішення про добровільне приєднання та надсилає його в ОДА;
  8. ОДА готує висновок щодо відповідності цього проекту рішення Конституції та законам України ( приймається відповідне розпорядження голови ОДА);
  9. Сільська, селищна рада приймає рішення про добровільне приєднання

Загалом селищні голови покладають великі надії на приєднання до місто і  пов’язано це, найчастіше, із людським фактором: по-перше, більшість сільської молоді кожного дня їздить на роботу до міста; по-друге, частина дітей із прилеглих до міста сіл їздять до міських шкіл на навчання.

Тож голови ще не приєднаних сільських рад, схвильовані майбутньою долею їх мешканців та громад, поставили міському голові Володимиру Москаленку пряме питання: «Чи охопить міська влада всі потреби, які наявні в селах району сьогодні?» на що міський голова відверто відповів, що « для вирішення потреб сільських рад необхідно буде залучати кошти із міського бюджету, в той час як саме місто має власні потреби».

У випадку вагання сільських рад через невпевненість у забезпеченні інтересів та потреб сільських жителів представники Асоціації міст України запропонували громадам укласти із міською владою меморандум, в якому будуть прописані всі умови співпраці громади і міста, гарантії у створенні бюджетоутворюючих підприємств.

Держава на даний час дає місту багато додаткових можливостей для розвитку в межах чинного законодавства. Адже разом із приєднанням громад, місто отримає і нові території які можна задіяти для виробництва, створити нові робочі місця, додати до міського бюджету податки, які надходитимуть із працюючих на території громад підприємств. Проте, міська влада усвідомлює, що приєднання сільських територій крім плюсів несе і багато мінусів, й не може обіцяти розвитку особливо віддалених від міста населених пунктів, враховуючи ще й той факт, що північна сторона знаходиться у зоні радіоактивного забруднення внаслідок катастрофи на ЧАЕС.

Слово було надано і головам об’єднаних Ушомирської та Горщиківської територіальних громад, які на власному досвіді переконалися у всіх перевагах децентралізації. Так, Людмила Мала розповіла, що на початку об’єднання ї команда не знала на що розраховувати, адже ніхто не давав їм ні обіцянок, ні гарантій успішного розвитку громади. Не знали також і скільки часу держава буде давати кошти на розвиток громади. Проте «Довірилися, отримали і зробили!» – зазначила голова Ушомирської ОТГ.І сьогодні Ушомирська ОТГ частково за державний, частково за власний кошт відремонтували на території громади фактично всі клуби, ФАПи, адмінприміщення сільських рад, пошт, відділень бібліотек, інших об’єктів соціального користування, заасфальтували дороги. У школах та дитячих садочках, крім ремонтів та оснащення класів, замінили вікна, налагодили ( а де-інде й побудували) опалення, забезпечили школярів безкоштовним харчуванням, доїздом із віддалених сіл на сучасному шкільному автобусі. Крім того, держава надала можливість отримання та використання земель сільськогосподарського призначення державної власності за межами населених пунктів у власність об’єднаних територіальних громад! Тож Ушомирська ОТГ ці землі отримає вже у серпні поточного року! Єдина прикрість – доведеться державі повертати 10 мільйонів власних коштів, бо в громаді перевищено кількість надходжень на 1 людину. Тому приєднання до Ушомирської ОТГ суміжних сільських рад надасть можливість використовувати ці кошти за потребами сільського населення.

Для прикладу слово було надано і голові невеликої, але не меш спроможної Горщиківської ОТГ. «Як важко далося нашій громаді об’єднання, і як багато позитивних змін населення отримало!»- зазначив Анатолій Шишковський. Громада повністю самодостатня, відремонтовані адмінприміщення, школа, клуб. Активно розвивається спорт, культура, аматорські колективи. Більшість населення забезпечена робочими місцями і зараз ведеться перемовини про відкриття ще одного щебеневого заводу.

Отже, всі учасники кругло столу дійшли висновку, що процес децентралізації надав можливість кожній громаді,що об’єдналася, розвиватися і бути заможнішими, покращити якість життя на селі, і приєднання сільських територій до міст обласного значення – це ще одна можливість для сільських громад змінити своє життя на краще.

Іванна Мазурова

Залишити коментар

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.