Відповідно до вимог Закону України № 3219 та Закону України від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» з 1 жовтня 2023 року відновлюється застосування штрафних санкцій за порушення порядку використання РРО/ПРРО (крім санкцій за порушення, що вчинені на окупованих територіях чи територіях бойових дій) уже до всіх суб’єктів господарювання, у кого є обов’язок застосування касових апаратів.
За невидачу фіскального чеку при готівкових розрахунках, також тепер каратиметься штрафом. До закінчення воєнного стану, але не довше ніж до 01.08.2025 встановлено зменшений розмір штрафних санкцій за незастосування РРО/ПРРО, невидачу розрахункового документу або видачу його на неповну суму покупки, що застосовують до ФОП-єдинників, не платників ПДВ, які здійснюють торгівлю. Крім продажу підакцизних, технічно складних побутових товарів, що підлягають гарантійному ремонту, лікарських засобів, виробів медпризначення, ювелірних та побутових виробів з дорогоцінних металів, дорогоцінного каміння. Розмір штрафу – 25% вартості проданих з порушенням товарів/послуг за порушення, вчинене вперше та 50% за кожне наступне порушення. Раніше – 100% та 150% відповідно.
Тож, використання РРО/ПРРО наразі є обов’язковим для:
– ФОП ІІ-ІV груп незалежно від виду діяльності та обсягу доходу;
– ФОП на загальній системі оподаткування.
Виняток становлять:
ФОП І групи;
ФОП, які приймають оплату виключно банківськими переказами на реквізити IBAN, E-banking;
ФОП ІІ-ІV груп, які здійснюють торгівлю на селі за таких умов:
за умови використання РК та КОРО;
річний обсяг доходу на один структурний підрозділ за рік не перевищує 1 млн грн;
торгівля здійснюється не в одному торговельному об’єкті з підакцизними товарами;
СГ не здійснює дистанційну торгівлю товарами ,зокрема через Інтернет;
орган місцевого самоврядування не прийняв рішення про обов’язкове застосування РРО.
Алгоритм реєстрації РРО/ПРРО:
ФОПи можуть на власний розсуд вирішувати :купити пристрій для реєстрації розрахункових операцій чи завантажити безоплатні мобільні додатки, запропоновані ДПС. Мобільні додатки доступні у вигляді смартпристроїв на відповідних платформах.
Спочатку необхідно подати заявку на встановлення. Для реєстрації РРО суб’єкт господарювання або представник суб’єкта господарювання подає до контролюючого органу заяву про реєстрацію реєстраторів розрахункових операцій за формою № 1-РРО (далі – реєстраційна заява за формою № 1-РРО).
Для реєстрації ПРРО – електронну заявку формують в електронному кабінеті платника податків за формою № 1-ПРРО де зазначається локальний номер ПРРО. Наступного дня прийде рішення про реєстрацію з присвоєнням фіскального номера. Опісля необхідно подати форму №5-ПРРО для реєстрації осіб, відповідальних за касу.
Робота у приватній частині «Електронного кабінету платника» здійснюється з використанням кваліфікованого електронного підпису, отриманого у будь-якого Кваліфікованого надавача електронних довірчих послуг.
Вхід в Електронний кабінет здійснюється за адресою cabinet.tax.gov.ua або через офіційний веб портал ДПС