В сезон відпусток українці масово вирушають у дорогу: хтось їде на відпочинок, хтось із нього повертається. Найбільшу популярність має, звичайно ж, залізничний транспорт. Про це свідчить статистика: за 2015 рік послугами “Укрзалізниці” скористалося понад 43 мільйони пасажирів (трохи більше, аніж чисельність населення України!), за 2016 рік продано більше 48 мільйонів квитків.
Однак варто розуміти, що саме перевезення – основна, але не єдина послуга, за яку пасажир платить гроші. Існують інші, якими може скористатися кожен клієнт Укрзалізниці.
Чи всі послуги для пасажирів дотримуються ?
Укрзалізниця надає широкий спектр послуг, якими пасажири можуть скористатися перед мандрівкою і під час неї.
Виникає запитання: якщо Укрзалізниця надає велику кількість послуг, а пасажири ними не користуються або користуються лише деякими (так званий “основний перелік”), то чия це проблема – пасажирів чи перевізника? Особливо зацікавлені у комфортності своєї подорожі пасажири можуть знайти детальну інформацію про послуги залізничників на… офіційному веб-порталі Верховної Ради. Обов’язки провідника і права пасажира докладно розписані в постанові Кабінету Міністрів України №252 від 19 березня 1997 р. “Про Порядок обслуговування громадян залізничним транспортом” та в наказі Міністерства транспорту і зв’язку України №1196 від 27 грудня 2006 р. “Про затвердження Правил перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України”.
Послуг справді чимало. Можливо, це є основною причиною їх неопублікування на сайті Укрзалізниці, хоча минуло 19 років з дати прийняття постанови Кабміну та 10 – з опублікування наказу Мінтрансу. Так і незрозуміло, чому повного переліку послуг немає на офіційних веб-ресурсах Укрзалізниці! Тож питання, чия це проблема, залишається відкритим…
Дотримання необхідного температурного режиму для пасажирів згідно санітарних норм – також сервіс, однак лише 38% пасажирських вагонів Укрзалізниці обладнані кондиціонерами.
Якщо вас змушують збирати свою постіль, посилайтеся на пункт 63 постанови Кабміну “Про Порядок обслуговування громадян залізничним транспортом”, у якій сказано: “Доставка постільних речей на спальне місце пасажира і збирання їх за 30 хвилин до прибуття пасажира до місця призначення є обов’язком провідника вагона”.
Наприклад, право скористатися безкоштовно платним туалетом. На залізничних вокзалах функціонують як платні, так і безкоштовні санітарні вузли. Можна скористатися останнім, а можна пред’явити квиток у платному туалеті. Працівники санітарних вузлів на вокзалі за наявності проїзного квитка у пасажира повинні його безкоштовно впустити до вбиральні. Така послуга діє на всіх станціях та вокзалах впродовж 24 годин з дати купівлі квитка.
На залізничному вокзалі в м.Житомирі 17.08.2017 року не було надано пасажирам з квитками з датою 17.08.2017 року право безкоштовно скористатися платним туалетом. При зверненні до посадових осіб Житомирського вокзалу чергова по вокзалу сказала: «Треба було б сходити в електричці», а заступник начальника вокзалу важно повідомив: «Якби туалет був би в самому вокзалі, то він для пасажирів з білетами був би безкоштовним, а це поза вокзалом…». Виходить, в Житомирському залізничному вокзалі немає санвузла для пасажирів?.. Або ж туалет на території залізничного вокзалу не підпорядковується загальним правилам залізничного перевезення пасажирів? Виникає питання: кому він належить та хто отримує дохід від пасажирів залізничного транспорту?..
Станом на 17.08.2017 року продано Укрзалізницею 33 410 742 квитки, а якщо скористалася туалетом вартістю 2,50 грн. така ж кількість пасажирів чи вдвоє, втроє більше? Хто заробляє на наших природних потребах??? Знайте свої права та бережіть кошти сімейного бюджету…
Ольга Береж
Від редакції сайту. Зазначимо, що на території Коростенського вокзалу скористатися правом безкоштовного платоного туалету навіть за наявності квитка також не можливо.
Так само було кілька днів тому в Дніпрі.
Вимагали гроші за прохід до вбиральні за наявності квитка.
Це моє рідне місто, одне з його “воріт”, соромно перед туристами і просто розлючена на укрзалізницю!