У Коростені продовжують міняти таблички і знімають радянську символіку, де вона лишалася.
Як повідомляє Суспільне Житомир, у Коростенській громаді до кінця 2023 року на одинадцяти пам’ятках мають замінити написи та зняти радянську символіку в місцях, де вона лишається.
Про це в коментарі Суспільному розповіла головна спеціалістка відділу культури і туризму Коростенської міськради Ірина Пасічник-Прокопенко.
За ї словами, це частина комплексної роботи з декомунізації та дерусифікації, яка проводиться в Коростенській громаді. Заміни на 11 пам’ятках мають провести до кінця грудня 2023 року. На ці цілі у громаді виділили 58 тисяч гривень.
Найперше мова йде про заміну табличок на пам’ятних знаках.
“Ми проаналізували стан наших пам’яток — насамперед, написи на них, — каже фахівчиня. — Основний момент: потрібно уточнити назву і період Другої світової війни, яка раніше мала назву Великої Вітчизняної і позиціонувалася як війна, яка проходила з 1941 по 1945 рік. Тепер ми маємо замінити на період 1939 — 1945 роки. Практично всі наші пам’ятні знаки, що стосуються війни, мали такий напис. У громаді багато сіл — там є багато поховань і братських могил в центрах населених пунктів, де саме такі написи на плитах і пам’ятних знаках”.
Другий момент — це ліквідація символів радянського періоду — серпа, молота й зірки.
“Таких символів в нас небагато, але вони є. В основному, йдеться про зображення серпа та молота разом із зіркою. Зараз ми говоримо не лише про накладні об’єкти. Якщо це зображення намальоване, ми будемо міняти табличку. Вішатимемо нову: без цих символів, з уточненою назвою і періодом Другої світової і там, де напис російською мовою, мінятимемо на українську. Ми розглядали різні варіанти. Затерти ці символи на пам’ятних дошках, щоб це адекватно виглядало, потребує складних технічних засобів, тому ми разом із з комунальним підприємством і підприємцем, який виконує в нас ці роботи, вирішили замінювати таблички з поновленими написами і без тих зображень, які символізують радянську добу. Пам’ятники, які стосуються поховань, ми не демонтуємо, а замінюватимемо там таблички з написами”, — розповідає фахівчиня.
З її слів, робота в громаді в цьому напрямку триватиме і надалі.
“В рамках виконання закону про декомунізацію і дерусифікацію ми зараз проводитимемо роботи на 11 пам’ятках в громаді. Є в нас пам’ятні знаки, які знаходяться і посеред лісу, і посеред поля. Це комплексна робота, яку ми продовжуємо і яка триватиме не один місяць. Насамперед, починаємо з пам’ятних територій Коростеня — зокрема, в нас є такі пам’ятні місця, які знаходяться по вулиці Івана Франка, на території Древлянського парку культури і відпочинку, тощо. Далі ми будемо продовжувати роботу на території сіл”, — говорить Ірина Пасічник-Прокопенко.
Раніше Суспільне повідомляло, що в липні 2023 року в Коростені на виконкомі міськради прийняли рішення про демонтаж окремих елементів, пам’ятників, пам’ятних знаків та про вилучення написів, що символізують російську імперську політику. До переліку увійшли 63 об’єкти, 14 з яких знаходяться безпосередньо в Коростені, решта – на території сіл Коростенської громади.
Серед визначених об’єктів є чотири десятки братських могил радянських воїнів, 12 пам’ятників героям громадянської чи великої вітчизняної війни, радянським силовикам, обеліски, меморіальна дошка, пам’ятна плита.